Ercan Güven’den çok konuşulacak Mourinho sözleri: Adını şampiyon Galatasaray’ın önüne koydu

O BİR ‘DON KİŞOT’!.. – ERCAN GÜVEN (MİLLİYET)

Fenerbahçe Mourinho ile hedefi tam on ikiden vurmuştur. Portekizli hoca an itibarıyla gezegenimizdeki bir numaralı teknik direktör değildir belki… Ancak bir numaralı futbol karizmasıdır. Çünkü, Dünya’ya karşı tek başına ve “muzaffer” bir futbol Don Kişot’udur kendisi. Ve bu kendi tercihidir. Fena halde örtüşmektedir Fenerbahçe tavrı ile.

Henüz ülkeye ayak basmadan aldığı muazzam paranın hakkını vermeye başlayan Mourinho, Fenerbahçe’ye dünya kamuoyunda Konferans Ligi’ni kazanmış kadar piar yapmış, ülkemizde ise adını şampiyon Galatasaray’ın önüne koymuş, on yılın üst üste yığılan baskısını sıfırlamıştır. İsmail Kartal’ın kariyerine bile faydası olmuştur “yerine tercih edilen hoca” olarak.

Saha sonuçlarından azade, artık krizlerden etkilenmek yerine yararlanacak, hatta düzeyli krizleri kendi çıkartacak, karizmatik, başarıları tartışılmaz bir teknik direktörü vardır Fenerbahçe’nin… Yeter ki, Fenerbahçe ve Mourinho gibi iki baskın karakter dik bakışlarını birbirlerine yöneltmesin.

Mourinho’nun hakkını vermek için Fenerbahçe’yi Suudi ligine döndürmeye de gerek yoktur. Unutulmasın, erken döneminde Avrupa’yı en iyi futbolcularla alt üst etmedi Mourinho.

GÜNDEMİ BELİRLEYECEK – ATTİLA GÖKÇE (MİLLİYET)

Jose Mourinho, Avrupa kupalarına bakıldığında “önemli” ve “başarılı” bir teknik direktördür.. Ancak sicilindeki başarılar eskidi… Portekizli hoca kendini yenileyemedi. O nedenle Fenerbahçe ile Morinho’nun imza töreni, tam da tarafların birbirine en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda gerçekleşti.

Mourinho’nun, çalıştırdığı son dört takımda baharı görmeden “gönderilmesi” hocada ister istemez bir travma yarattı. Fenerbahçe, ona bu travmadan çıkış olanağı verebilir. Fenerbahçe açısından bakarsak… Sezonu hiç de “ayıp” bir başarısızlıkla bitirmediler.

‘İKİNCİLİK İYİ ANALİZ EDİLMELİ’

Topladıkları puan, maratonu tek yenilgi ile tamamlamaları, Şampiyon’a ikinci yenilgiyi, deplasmanda yaşatmaları başarıdır. Yine de hüzün veren bu ikinciliğin iyi analiz edilmesi gerekir. En başta uzun süren sakatlıklar… 50’ye yakın sakatlık önemli bir “sorun” olarak ele alınamadı. Jose Moerinho’nun bu tabloya müdahale edeceğini sanıyorum.

Kale önüne otobüs çekmesi gibi defansif denemeleri, kadrodaki yıldız futbolcularla ilişkileri, Süper Lig’e dönük eleştirel mesajları gündemi belirleyecektir. Böyle bir hocanın Türkiye’ye gelmesi, meslektaşları açısından önemli bir örnektir. Sonuç başarılı olursa Türkiye’nin daha kaliteli hocalarla yola devam etmesi, büyük bir gelişme sağlayacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir