Gözler onu aradı, açtık sorduk… Lütfü Savaş neden yoktu… CHP’den Hatay’a çıkarma

Yerel Seçimler’de Hatay AKP ve CHP arasında kıran kırana bir yarışa sahne oldu. Anadolu Ajansı’nın paylaştığı resmi olmayan sonuçlara göre, AKP Hatay’da kazandı ancak CHP sonuçlara itiraz etti. CHP Genel Başkan Yardımcıları Gökçe Gökçen ve Murat Bakan ile milletvekilleri, avukatlar ve partililerden oluşan heyet kente adeta çıkarma yaptı.

LÜTFÜ SAVAŞ NEDEN YOKTU

CHP’li heyet İl Seçim Kurulu’na giderek itiraz dilekçesi sundu. CHP’nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Lütfü Savaş’ın heyette olmaması ve basın mensuplarının önüne çıkmaması ise dikkatlerden kaçmadı. Savaş’ın neden heyette olmadığını ise Odatv öğrendi. Odatv’ye konuşan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Farklı ilçelerde itirazlarımız devam ediyor. Burada yoğun bir tempo var. Biz CHP örgütü olarak itirazımızı yaptık. Lütfü Savaş da durumları yakından takip ediyor. Ekip olarak farklı görev dağılımları yaptık. Burada itiraz görevi bize verildi” dedi.

“FARK 3 BİN 287’YE KADAR DÜŞTÜ”

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen, itiraz başvurusunun ardından gazetecilere, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in görevlendirmesiyle Hatay’a geldiklerini söyledi. Süreci yakından takip ettiklerini belirten Gökçen, şöyle konuştu:

İtirazlar sonucunda oy dağılımında değişiklik yaşandığını ifade eden Gökçen, “3 bin 900’lerden gelen bir fark, itirazlarımız sonucunda 3 bin 287’ye kadar düşmüş durumda. Hatay’da bir oyun bile ortadan kaldırılmasına, çöpe gitmesine, hukuksuzlukla, usulsüzlükle ya da söylendiği gibi soru işaretleriyle ve şüpheyle karşıladığımız valinin ‘görevimizin başındayız’ fotoğrafında olduğu gibi bazı korkutmalarla, bazı yıldırma çalışmalarıyla, Hatay’ın iradesinin bir şekilde gasbedilmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

“ZAFERİMİZİ HATAYLA TAÇLANDIRMAK İSTİYORUZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan da partisinin ülke genelinde seçim zaferi yaşadığını, bunu Hatay’la taçlandırmak istediklerini dile getirdi.

Hatay seçmeninin iradesine sahip çıkacaklarını belirten Bakan, “Hatay’daki seçmen iradesinin sonuca yansıması noktasında üstümüze düşen vazifeyi yapmaya geldik. Görevli arkadaşlarımız, sandık görevlisi arkadaşlarımız üstüne düşen sorumlulukları yerine getirdi. Elimizde ıslak imzalı tutanaklar var. Tüm hukuki müracaatlarımızı burada hem il hem de ilçe kurullarına yaptık, yapmaya da devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP Hatay İl Başkanı Hakan Tiryaki de süreci titizlikle izleyeceklerini kaydetti.

NE OLMUŞTU

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde en büyük yıkımlardan birinin yaşandığı Hatay’da büyükşehir belediyesi adayları uzun süre Türkiye’nin gündeminden düşmemişti. CHP’den belediye başkanı olan Lütfü Savaş’ın yeniden aday gösterilmesi bölge halkı tarafından tepkiyle karşılanmış ve çeşitli protestolara sahne olmuştu. Farklı iddialar ortaya atılsa da CHP Savaş’ın adaylığında bir değişikliğe gitmemişti.

Seçimlerde ise kesin olmayan sonuçlara göre Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığını AKP adayı Mehmet Öntürk kazanmıştı. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Lütfü Savaş ise seçim sonuçlarına itiraz edeceklerini açıklamıştı.

Arda Ormancı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir